Baba betegségek 1.rész
Emésztőrendszert érintő elváltozások
Bukás
A bukás viszonylag gyakori, és általában normális jelenség a csecsemőknél. Ilyenkor az elfogyasztott anyatej/tápszer visszafolyik a nyelőcsőbe. A bukást az válthatja ki, ha a baba egyszerre túl sokat szopott, túl gyorsan evett, vagy esetleg sok levegőt nyelt evés közben. A bukás többnyire közvetlenül evés után jelentkezik, de előfordulhat 1-2 órával az étkezés után is. A bukás mennyisége általában ijesztően soknak tűnik, valójában legtöbbször csak néhány ml az eltávozott mennyiség. Ha a bukások ellenére a baba súlya jól gyarapszik, jó kedélyű, nem nyűgös, akkor különösebb aggodalomra nincs ok, kezelésre nincs szükség. A bukások fél-egyéves korra megszűnnek, de már a sűrűbb, pépes ételek (pürék) bevezetése után is jelentősen csökkennek.
A gyakori bukások hátterében ritkán súlyosabb betegség is meghúzódhat, mint például a gyomorszáj szűkület. Ez a betegség 4-7 hetes, főként fiú csecsemők körében fordul elő, és kezelése sebészeti beavatkozást igényel.
Teendők a bukások megelőzésére
- Etessük a babát inkább többször, de kisebb mennyiségekkel. Ha mohón eszik, etetés közben is büfiztessük, de evés után mindenképpen tartsuk hosszabb ideig függőleges helyzetben.
- Emeljük meg a kiságy feji részét hogy a felső testrész fekvő helyzetben kicsit magasabban legyen, ezáltal a visszafolyást megakadályozhatjuk.
- Anyatejes babáknak elősűrítőt ( szentjánoskenyérfa mag) adhatunk, tápszeres babáknál AR tápszert ( antirefluxos ) válasszunk.
Kóros állapotnak tekintjük, ha a bukások rendszeressé válnak, a visszafolyt gyomortartalom maró érzést okoz a nyelőcsőben, ami kifejezett fájdalommal járhat. Ilyenkor a csecsemő súlyfejlődése megtorpanhat és akár súlyvesztés is felléphet.
Hasfájás
Csecsemőkori hasfájás okai:
- szoptatás közben sok levegőt nyel a baba és a levegőbuborékok feszítik a pocakját
- a szoptató anya által elfogyasztott puffasztó, fűszeres ételek, nagy mennyiségű tejtermék az anyatejbe kiválasztódva görcsöket okozhatnak a babának.
- túletetés vagy mohó evés
- emésztőrendszer éretlensége
A hasfájós baba keservesen, fájdalmasan sír, lábát gyakran a hasához húzza, pocakja kemény.
A tünetek általában ugyanabban a napszakban – késő délután- jelentkeznek. A hasfájás pár hetesen kezdődhet és 3 hónapos kor után fokozatosan megszűnik. A hasfájás nem betegség, csak egy tünet, amelyet különböző praktikákkal enyhíthetünk.
Teendők hasfájás esetén
- Többször büfiztessük a babát, ne csak a szoptatás/etetés végén, hanem szüneteket tartva, akár szoptatás közben is.
- Néha elegendő, ha felvesszük, magunkhoz öleljük a babát, a testközelségtől rövid időre biztosan megnyugszik
- Kólikás tartás – a babát az alkarra fektetjük pocakkal lefelé
- tegyünk meleg párnát a hasára, vagy fürdessük meg meleg (37 fokos) vízben
- gyógyhatású készítmények alkalmazása (pl. Espumisan, Infacol, Biogaia, Colief)
- has masszírozás (babamasszázs) vagy tornáztatás
Hasmenés
A baba széklete nagyon sokféle lehet. Anyatejes babák széklete mustársárga színű, laza állagú, jelentkezhet naponta több alkalommal, de az ötnaponkénti széklet is elfogadott, ha a csecsemő nyugodt, és könnyen üríti a székletet. A tápszerrel táplált csecsemők széklete összeállóbb, a tápszer összetételétől függően lehet sárgás, de zöldes is. Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha a széklet gyakoribbá, hígabbá, folyósabbá válik, ettől gyakran a popsi területe kipirosodik, felmaródik.
A csecsemőkori hasmenésnek okai: - bakteriális vagy vírus fertőzések ( az egyik legsúlyosabb a Rotavírus fertőzés) - táplálékallergia ( tejallergia) - bizonyos gyümölcsök túlzott fogyasztása - antibiotikumos kezelés - fogzás
A hasmenés azért válhat veszélyessé, mert a csecsemő a folyadékvesztés miatt hamar kiszáradhat.
Teendők hasmenés esetén:
- Az első és legfontosabb teendő a folyadékpótlás, amellyel a kiszáradás elkerülhető. Kis csecsemőknél a szoptatás/ tápszer adása folytatható Nagyobb csecsemőknél a folyadékpótlás (víz, tea) mellett könnyű, diétás étrend javasolt (főtt krumpli, főtt sárgarépa, reszelt alma, babán) - probiotikum adása (pl. Normaflore, Pro+Kid, Lactiv Baby ), amely visszaállítja a normál bélflórát.
Ha a hasmenéshez más tünet is társul, mint a láz, hányás, véres széklet, fájdalom, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
Szorulás, székrekedés
Székrekedés esetén a baba a székletét csak nehezen tudja kiüríteni, ilyenkor a széklet állaga kemény, néha már bogyószerű. A baba erőlködik, a székrekedés fájdalmat okozhat számára. Az anyatejes babák 4-5 naponta jelentkező székletét nem tekintjük szorulásosnak, hiszen ilyenkor is laza a széklet, és könnyen távozik. A ritka székletet az okozza, hogy a csecsemő szervezete az anyatejet teljes mértékben hasznosítja.
Székrekedés kezelése:
- sokat segíthet a has masszírozása (az óramutató járásával megegyező irányú körkörös mozdulatokkal) és a lábtorna (a behajlított lábak közelítése a hashoz, majd a lábak kinyújtása) - szélcső alkalmazása segítheti a gázok és ezzel együtt a széklet távozását. - gyógyszer készítményeket adását beszéljük meg a gyermekorvossal (pl. glicerinkúp, speciális, babáknak adható székletlazító készítmények pl. Laevolac). - ha már kap hozzátáplálást a csecsemő, akkor – életkortól függően- székletlazító gyümölcsöket (őszibarack, meggy, szilva) adhatunk a babának.
Szájpenész
A szájpenész egy gomba okozta fertőzés a száj nyálkahártyáján, ami fehér lepedék formájában jelenik meg. Kezelése gombaölő szerrel (bórax-glycerin, nystatyn) történik, amit a szájpenész megszűnéséig naponta több alkalommal kell alkalmazni. A mutatóujjra tekert gézlapra kell önteni kevés folyadékot, ezzel kell alaposan áttörölni a baba száját az étkezések előtt.
Mivel a gomba az emésztőrendszerbe is bekerül, a gombás fertőzés tünetei megjelenhetnek a végbél környékén is, amit Canesten krémmel kezelhetünk.
Szájpenész esetén nagy figyelmet kell fordítani a fertőtlenítésre (mellbimbó, cumi, rágóka)
Folytatjuk!